Recording Studio

Services

Postproduction

Postproduction

Complete post-production processing necessary for releasing song. It includes Mixing & Mastering, Editing, Vocal tuning etc.

Recording

Recording

Recording is possible in the city of Brno in our studio or anywhere in your place. We use high end recording equipment by Neumann, Universal Audio, etc.

Music producing

Music producing

Producing your existing idea or creating songs from scratch. Including commercials, spots and more.

References

About

Zounds Studio

Recording studio Zounds Brno deals with sound processing and music production. We specialize in post-production, mixing & mastering and creation of original music. The recording studio is located in Brno - Královo Pole. We provide recording of all kinds of musical instruments across different genres. Thanks to the mobile recording technology we offer recording anywhere (concert hall, rehearsal room, etc.). We use first-class equipment from companies like Universal Audio, Neumann, Steinberg, Avid, and more.

About me

I have been an active musician and studio sound engineer for over 10 years. I graduated in Audio Engineering from Brno University of Technology and have worked for several recording studios, where I gained extensive experience in creating recordings across the spectrum of all musical genres. I am also involved in the development of music software and HW for recording studios.

Personal Info

  •   Ondřej Valach
  •   Brno/Pardubice
I have worked with Ondra several times and the most important thing for me is how attentive to detail he can be. He is very communicative and breaks down any complicated request into simpler bits for better understanding. He has always been able to infuse that african vibe into the Pop songs I produced with him and my best performing songs till date were produced by him. He immerses himself in the mixing and Mastering process and is no stranger to experimenting with new sounds. I will certainly continue to work with him - LuckySings
Lucky

Lucky

LuckySings
Je pro mě důležité najít shodu s producentem a zároveň vědět, že je schopný kdykoliv vkusně vkročit do mojeho pojetí songu a dokázat mě z určité situace třeba i vyvést. S tím úzce souvisí to, že Ondra mému žánru rozumí, což je pro mě naprosto klíčové. S nahrávkami, které naší kapele produkoval jsem vždy zpětně stoprocentně spokojený a vím, že můžu očekávat vždy skvěle odvedenou práci, bez kompromisů.
SNĚŽIN KRÁLÍK

SNĚŽIN KRÁLÍK

Dovolená Nakrotika
A professional approach to business is how I can describe our experience at Zounds studio. They know a lot about recording, especially vocals recording. They can put your vocal perfectly in the mix, and also help you to choose the microphone individually according to the timbre of the voice. So you will sound amazing if you are able to sing at least somehow. You can always expect a great sound from them because they have a creative approach to mixing and can come up with great ideas that put the overall sound of the band to the next level. And what's important, there's a friendly atmosphere in the studio during the whole recording and mixing process. And yes, you can park your car just in front of the entrance.
ERIK BARTULI

ERIK BARTULI

4BY6
Možnosti studia Zounds jsou velmi široké, takže při hledání pravého zvuku pro naši nahrávku jsme nebyli ničím limitovaní. Naším cílem bylo dosáhnout především organického a oldschoolového zvuku, čemuž jsme se hodně věnovali. Spolupráce s Ondrou byla v tomto směru bezproblémová a i co se týče termínů dodání bylo na Ondru spolehnutí. Pro nahrávání alba The Book jsme chtěli kromě klasického zvukového inženýra i mentora, který v případě potřeby vstoupí do procesu vzniku nahrávky a přispěje svým názorem na věc. Ondra nám v obojím vyšel vstříc a odvedl skvělou práci. Jako velká výhoda studia se ukázala časová flexibilita i otevřenost různým způsobům práce. Zounds můžu doporučit kapelám s jasnou vizí i těm, kteří o výsledném zvuku ještě nemají zcela jasno.
Jan Klos

Jan Klos

The Book
To work with Ondra has been an amazing experience. The recording process turned out smooth and comfortable, thanks to his practicity and focus on details. Our goal was to achieve a peculiar sounds, huge and "loud" by preserving some sort analog warmth and dirt typical of the 90's metal productions. Although more familiar with more modern type of sound, Ondra quickly provided us the perfect tools to satisfy our sound needs, thanks to his devoted and "out-of the box" approach and his great versatility. Definitely his dedication and knowledge to sound engineering and long-term experience made the difference. If you are into hard music and want to achieve a REAL sound, he's the way to go. Tremendously recommended.
Vama Marga

Vama Marga

Depths Above

Contact